Rola trenera przygotowania motorycznego w regeneracji powysiłkowej
- 634
Trener przygotowania motorycznego odgrywa kluczową rolę w tworzeniu programów treningu siłowego, które uwzględniają okres regeneracji pomiędzy treningami. Niektóre treningi nie wymagają regeneracji, a nawet chwilowo zwiększają wydajność, inne natomiast - zwłaszcza te, w których wykorzystuje się dużą ilość skurczów ekscentrycznych w nieprzyzwyczajonych ćwiczeniach - powodują nagłe, długotrwałe zmniejszenie produkcji siły. W tym wpisie omówimy, w jaki sposób trener personalny lub trener kondycji może pomóc zrozumieć czynniki wpływające na regenerację siły i zoptymalizować czas potrzebny do odzyskania poziomu siły sprzed treningu.
Przyczyny utraty siły po treningu i jak trener personalny może pomóc:
Trener personalny /trener przygotowania motorycznego może pomóc w zidentyfikowaniu przyczyn spadku siły po treningu. Przyczyny te wynikają ze zmęczenia odczuwanego podczas powtarzających się skurczów mięśni oraz ich uszkodzenia. Zmęczenie może wynikać ze zmian zachodzących w centralnym układzie nerwowym (OUN) lub w mięśniach, co prowadzi do określenia "zmęczenia nerwowo-mięśniowego". Na regenerację siły wpływają trzy kluczowe czynniki: (1) zmęczenie obwodowe, (2) zmęczenie centralne oraz (3) uszkodzenie mięśni.
1. Zmęczenie obwodowe:
Kompetentny trener personalny może pomóc w zrozumieniu zmęczenia obwodowego, które obejmuje tymczasowe nagromadzenie metabolitów, zmienione funkcje pompy wapniowej i sodowo-potasowej oraz zmniejszoną ilość glikogenu wewnątrzmięśniowego. Intensywność i czas trwania ćwiczeń określają, które czynniki są najbardziej istotne. Wykwalifikowany trener przygotowania motorycznego może zaprojektować krótkie, intensywne ćwiczenia, takie jak trening siłowy, które powodują większe, tymczasowe nagromadzenie metabolitów. Metabolity te są szybko usuwane i nie mają wpływu na regenerację siły z dnia na dzień.
2. Centralne zmęczenie:
Trener personalny może również poprowadzić Cię przez centralne zmęczenie, które odnosi się do upośledzenia zdolności do dobrowolnej aktywacji mięśnia. Trener przygotowania motorycznego może zmierzyć zmęczenie centralne za pomocą metody interpolacji, porównując produkcję siły w skurczach dobrowolnych i nie dobrowolnych (stymulowanych elektrycznie). Badania wykazują, że zmęczenie centralne jest na ogół przejściowe po treningu siłowym, z wyjątkiem sytuacji, w których dochodzi do uszkodzenia mięśni. Dzięki współpracy z trenerem personalnym można zminimalizować uszkodzenia mięśni, a tym samym zmniejszyć zmęczenie centralne po treningu siłowym.
3. Uszkodzenie mięśni:
Trener personalny lub trener siłowo-kondycyjny odgrywa zasadniczą rolę w identyfikacji treningów, które mogą powodować uszkodzenie mięśni, zwłaszcza tych, które różnią się od ostatnich treningów danej osoby. Uszkodzenia mogą dotyczyć macierzy zewnątrzkomórkowej i samych włókien mięśniowych. Dobrze poinformowany trener osobisty może pomóc rozpoznać, że łagodne uszkodzenia mięśni są powszechne po treningu siłowym, ale nie uniwersalne, a poważne uszkodzenia mięśni prowadzące do martwicy są rzadkie. Wielkość uszkodzenia mięśni prawdopodobnie określa, jak długo trwa powrót poziomu siły do normy, a wykwalifikowany trener siły i kondycji może pomóc w zarządzaniu tym procesem.
Wnioski:
Praca z trenerem personalnym lub trenerem przygotowania motorycznego jest niezbędna do optymalizacji treningów i zapewnienia odpowiedniego odpoczynku między sesjami. Biorąc pod uwagę zmęczenie obwodowe, zmęczenie centralne i uszkodzenie mięśni, specjaliści ci mogą pomóc w ocenie potrzeb regeneracyjnych i dostosować program treningu siłowego tak, aby zmaksymalizować wydajność i zminimalizować ryzyko kontuzji. Zaufanie do trenera personalnego lub trenera kondycji i siły jest kluczem do odblokowania pełnego potencjału w treningu siłowym i ogólnej sprawności fizycznej.